PROTOKÓŁ NR 23/2005
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia
Rady Gminy Duszniki
w dniu 24 stycznia 2005 r.
W posiedzeniu uczestniczyli oprócz wszystkich członków komisji, wójt Adam Woropaj, przewodniczący rady Gracjan Skórnicki, prezesi i członkowie klubów - Bolesław Araszkiewicz, Zygmunt Nowak, Cezary Stachowiak, Grzegorz Szade i Tomasz Wachnik.
Lista obecności jest zał. nr 1 do protokółu.
Porządek posiedzenia:
-
Kluby sportowe. Podział środków budżetowych zaplanowanych na rok 2005. Omówienie zasad wykorzystania.
Ankieta informacyjna do materiałów na sesję w dniu 26 stycznia.
-
Realizacja planu w roku 2004. Uwagi i wnioski.
-
Analiza projektów uchwał przygotowanych przez Gminny Zespół Oświatowy: w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli oraz przyznawania dodatków, dodatku mieszkaniowego i trybu przyznawania nagród.
-
Rozpatrzenie ewentualności zmiany nazwy Komisji ( bez zakresu "zdrowia").
5. Wolne głosy i wnioski.
do p.1. Wójt Gminy Duszniki, Adam Woropaj, przedstawił nowe zasady finansowania klubów sportowych. Wykluczają one dotychczasowy sposób dzielenia środków budżetowych, a wprowadzają obowiązek wyboru oferenta na prowadzenie działalności klubów w drodze przetargu. Ustalono, że kluby- posiadające osobowość prawną- złożą wnioski o dotacje. Przedstawiciele klubów wyrazili zgodę na ich finansowanie z budżetu w roku 2005 w wysokości ubiegłorocznej. Jednocześnie dla pełniejszego zorientowania w wydatkowaniu przewidzianych budżetem 25 tysięcy złotych, określili potrzeby. Są nimi:
a) utrzymanie infrastruktury gminnego sportu; koszenie murawy boisk dokonywane jest około 15 razy w roku,
b) przejazdy w ramach kalendarza rozgrywek piłkarskich,
c) zakup sprzętu sportowego,
d) utrzymanie sprzętu (w tym pranie strojów),
e) opłaty sędziowskie i związkowe,
f) napoje,
g) koszty medyczne (apteczka)
O ostatecznym sposobie rozwiązania problemu finansowania- zgodnie z nowymi przepisami- wójt poinformuje komisję i kluby w najbliższym czasie.
Przedstawiciele klubów wypełnili ankietę informującą o aktualnym stanie organizacyjnym.
do p. 2. Komisja upoważniła swojego przewodniczącego do sporządzenia sprawozdania z realizacji planu pracy w roku ubiegłym. Sprawozdanie będzie złożone na sesji Rady Gminy w dniu 26 stycznia.
do p. 3. Członkowie komisji nie zgłosili większych zastrzeżeń do projektów uchwał przygotowanych przez Gminny Zespół Oświatowy. Wątpliwości budzi jednak sformułowanie regulaminu przyznawania nagród nauczycielom. W kryterium pracy dydaktyczno-wychowawczej postawiono warunek: "osiąga dobre wyniki w nauczaniu". Zdaniem komisji "dobre wyniki" są w ogóle warunkiem zatrudniania nauczyciela; nagradzane powinny być efekty bardzo dobre, lub- najlepiej- wyróżniające. Stwierdzono także, że dobrze by było przeprowadzać konsultację na etapie przygotowywania dokumentów. Na przykład- w rozmowach ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego powinien był uczestniczyć przedstawiciel Komisji Oświaty.
do p. 4. Komisja nie zaakceptowała propozycji przewodniczącego, by wystąpić do Rady o zmianę nazwy komisji- z pominięciem członu " i Zdrowia". Jakkolwiek rzeczywiście ten zakres nie ma w naszym przypadku umocowania prawnego, radni stwierdzili- zgadzając się z opinią uczestniczącego w tej części posiedzenia Przewodniczącego Rady Gminy, Gracjana Skórnickiego- że dokonywanie tego typu zmiany po półmetku kadencji nie jest najbardziej uzasadnione.
do p .5. Szeroka dyskusja dotyczyła wielu zagadnień związanych z oświatą i kulturą. W odniesieniu do szkół mówiono głównie o bardzo niekorzystnym zjawisku zniesienia form dożywiania. Generalnie- wrócono do kwestii sprawnego i dokonywanego w czasie przepływu informacji w obrębie Rady i Samorządu Terytorialnego.
Przewodniczył i protokół sporządził.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia
/-/ Romuald Sobkowiak